Přihlásit / Registrovat

Nedostatek tabáku? Čekáme na zákon

22.04.2016
Odstrašující fotky zčernalých plic nebo muže napojeného na přístroje a nápis "Kouření způsobuje infarkt". O tom, že se cigaretové a tabákové krabičky pokryté obrázky s možnými riziky začnou povinně prodávat také u nás, je už takřka rozhodnuto. Novela zákona o potravinách a tabákových výrobcích má začít platit počínaje 20. květnem.

Nejedná se však o český výmysl, jak kuřákům více znechutit jejich závislost. Česko tímto krokem plní povinnost plynoucí ze směrnic Evropské unie. Stejný zákon se tak připravuje třeba v Německu nebo na Slovensku. Přesto se minimálně v jedné podstatné věci od našich západních a východních sousedů dosti lišíme. Zatímco němečtí i slovenští dovozci a prodejci tabákových výrobků už dávno vědí, jak bude zákon vypadat, a tudíž, v jaké formě se bude vztahovat na doutníky či tabáky do vodních dýmek, česká podoba zákona je necelý měsíc před uvedením novely v platnost schována pod hromadou asi, možná, nejspíš a pravděpodobně.

Díky shovívavosti poslanců budou mít prodejci s příchodem nové podoby zákona o tabákových výrobcích patrně tři měsíce na to, aby prodali staré zásoby, tedy krabičky neobsahující obrázky. Tady se na chvíli zastavíme. Ono velkorysé gesto totiž může být k dobru, pokud prodáváte cigarety a víte, na co se máte připravit. V případě tabáku pro vodní dýmky stále v době psaní článku (22. 4. 2016) není jasné, zda budou muset výrobci krabičky s obrázky tisknout takzvaně napevno, nebo po vzoru Slovenska zůstanou balení v originální podobě a fotky s varováním na nich budou nalepené. Tak či onak, zabere tvorba krabiček s obrázky a varováním na míru zahraničním výrobcům zhruba 2 - 6 měsíců. Ve frontě na odpudivé obaly navíc čeká hned několik států, kterých se zmiňovaná novela týká.

Je tedy pravděpodobné, že vznikne časová propast mezi posledním dnem možným k prodeji starých zásob, a zahájením prodeje nových krabiček. K čekací lhůtě a samotné výrobě je potřeba přičíst také dobu přepravy a další okolnosti, které jsou s dovozem tabáku spojené.

Tímto článkem si tak trochu děláme alibi. Snažíme se vám přiblížit skutečnost, že může nadejít chvíle, kdy nebude v našich silách uspokojit poptávku po tabáku. Lépe řečeno, do jisté míry už nadešla. Možná jste zaregistrovali nedostupnost některých příchutí. Za to se vám omlouváme. Marně čekáme na schválení zákona, abychom mohli odmávnout výrobní proces. Do té doby se s dovozem tabákových výrobků držíme malinko při zemi.

Věřte, že nás tato situace netěší minimálně stejně jako vás. Budeme se snažit co nejvíce minimalizovat následky nevčasně schváleného zákona.

Tento web v rámci poskytování služeb využívá cookies. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.